LES NUITS EN OR - Cele mai bune scurtmetraje din lume

22-24 septembrie 2018

Premiile César vă prezintă cele mai bune scurtmetraje din lume.
Între 22-24 septembrie  puteţi vedea la Cinema Victoria  scurtmetrajele care au fost recompensate de către Academia de film din ţara lor cu premiul de Cel mai bun scurtmetraj al anului.
Filmele vor fi subtitrate în limba română.


Program :
 
Sâmbătă ,22 septembrie 
 
ora 17:30
Neffilot / r.Erez Tadmor/Israel/ 22 min./ Premiul Ophir 2017
A Hand-written Poster /r.Kwak Eunmi /Coreea de Sud / 25.min / Premiul Blue Dragon 2017 
Min søster / r.Liv Joelle Barbosa Blad / Norvegia / 20 min./ Premiul Amanda 2017 
Krovyanka /r.Arkadii Nepytaliuk / Ucraina/ 23 min./ Premiul Golden Dziga 2017 
Bismillah /r.Alessandro Grande  /Italia /14 min./ Premiul David Di Donatello 2018 
Min börda /r.Niki Lindroth von Bahr /Suedia / 14 min./animatie /Premiul Guldbagge 
 

ora 20:00
Heartbreak / r.Dave Tynan / Irlanda   /6 min./ Premiul  IFTA 2017 
Scris/nescris / r.Adrian Silișteanu / Romania / 20 min./ Premiul  Gopo 2018
Pépé le morse / r.Lucrèce Andreae / France / 15 min. / animatie  / Premiul  César 2018
El ocaso de Juan / r. Omar Deneb Juárez / Mexic / 17 min./ Premiul  Ariel 2017
Babe's Not Alone / r. Lee Yi-shan / Taiwan / 30 min./ Premiul  Golden Horse 2017
The Silent Child /r. Chris Overton / SUA/ 20 min. / Premiul Oscar 2018
 


Duminică ,23 septembrie
 
ora 17:30
Apocalypse Now Now / r.Michael Matthews / Africa de Sud / 8 min. / Premiul SAFTA 2018
Menina / r.Simão Cayatte / Portugalia / 15 min./ Premiul Sophia 2017
A casa mia / r.Mario Piredda / Italia /19 min./ Premiul David Di Donatello 2017
O Melhor Som do Mundo / r.Pedro Paulo de Andrade / Brazilia / 13 min. / Grande Prêmio do Cinema Brasileiro 2017
Snelwegkerk / r.Elsbeth Fraanje / Olanda / 52.min./ documentar / Premiul Gouden Kalf 2017
 
ora 20:00
Copa-Loca / r.Christos Massalas / Grecia / 14 min./ Premiul Academei de Film Hellenic 2018
Facing Mecca / r.Jan-Eric Mack / Elvetia / 27.min./ Premiul de Film elvețian 2018
Avec Thelma / r.Raphaël Balboni and Ann Sirot /  Belgia/ 14.min./ Premiul Magritte 2018
Une place dans l'avion / r.Khadidiatou Sow / Senegal /17 min./ Premiul AMAA 2017
Atelier / r.Elsa María Jakobsdóttir / Islanda / 30.min./ Premiul Edda 2018
Motinos Diena / r.Kamilė Milašiūtė / Lituania / 13.min.  /Premiul Sidabrinė Gervė 2017
 


Luni ,24 septembrie
 
ora 17:30
Vaysha, l'aveugle / r.Theodore Ushev / Canada (Quebec)/ 8 min. /animatie / Premiul Iris 2017
Les Birgorneaux / r.Alice Vial / Franta / 25 min. / Premiul César 2018
The Eleven O'clock / r.Derin Seale / Australia / 13 min./ Premiul AACTA 2017
Mathias / r.Clara Stern / Austria / 30 min. / Premiul Österreichischer Filmpreis 2018
Cowboy Dave / r.Colin O'Toole / Regatul Unit / 25 min. / Premiul BAFTA 2018
Madre / r.Rodrigo Sorogoyen / Spania / 18min. / Premiul Goya 2018  
 
ora 20:00                      
Aaba / r.Amar Kaushik / India / 22 min./ Premiul Rajat Kamal 2017
Flafi / r.Lee Filipovski / Canada / 24.min./ Premiul Canadian Screen 2018
Atlantída, 2003 / r.Michal Blaško / Republica Ceha / 30 min./ Premiul Česky Lev 2018
Pix / r.Sophie Linnenbaum / Germania / 8 min./ animatie / Premiul Lola 2017
Silent Nights / r.Aske Bang / Danemarca / 30 min. / Premiul Robert 2018
 


Info bilete 
 Pret unic 13 lei 
 Abonament pentru trei proiecții 30 lei.